cabinetul "Integrare europeana" (etajul I) - moderatori: Pirotici Constanţa, Buiu Simona

 

 

Titlul lucrarii

Autori

Institutia/Scoala de provenienta

Materiale

9.40 

Noi modalităţi de predare a istoriei în etapa actuală Studiu de caz

profesor Constanţa Pirotici

Liceul Teoretic “Tudor Vladmirescu”, Bucureşti

lucrare completa

9.50

"Zona de agrement a capitalei - între relaxare şi pericol"

 

elevi : Ungureanu Mihaela, Ungureanu Gabriela,

profesor coordonator Ilie Gabriela

Colegiul Tehnic "P.T.c. Gh. Airinei", Bucuresti

lucrare completa

elevi: Roşu Alina Florentina, Olteanu Marius, Sulic Alexandra, profesori coordonatori Crina Turcaş şi Melania Micuţ

Grup Şcolar "Doamna Stanca", Bucuresti

10.00

"Viata ta - viata pamantului"

elevi: Cristina Manole, Andra Dobroiu, Sabina Iordache -  indrumator prof. dr. Luminita Ursea

Colegiul National "Gh. Lazar", Bucuresti

rezumat

10.10

"Sa fie oare prea tarziu?"

elevi: Ioana Mitu, Ioana Stoica, Mirabela Stoica -  indrumator prof. dr. Luminita Ursea

Colegiul National "Gh. Lazar", Bucuresti

rezumat

10.20

"Impreuna vom reusi"

elevi: Beatrice Dutescu, Daniela Enciu, Stefania Varban -  indrumator prof. dr. Luminita Ursea

Colegiul National "Gh. Lazar", Bucuresti

rezumat

10.30

"SOS - salvati natura!"

elevi: Mihaela Sava, Silvia Oprea -  indrumator prof. dr. Luminita Ursea

Colegiul National "Gh. Lazar", Bucuresti

rezumat

10.40

"Da sau nu?"

elevi: Emilia Ciurea, Huyen Dao Thanh, Roxana Marulis -  indrumator prof. dr. Luminita Ursea

Colegiul National "Gh. Lazar", Bucuresti

rezumat

10.50

"Educatia si poluarea mediului"

elev Alexandra Diaconescu

prof. dr. Luminita Ursea

Colegiul National "Gh. Lazar", Bucuresti

rezumat

11.00

"Energia  din biomasă"

elevi: Pop Adriana, Onea Mădălina, Jakab Cristian, prof. îndrumător Chioran Viorica

Grupul Şcolar”C.D.Neniţescu” Baia Mare, jud.Maramureş

rezumat extins

11.10

"Surse de energie convenţionale şi neconventionale”

membrii echipei de proiect "Lostrita",  profesor îndrumător Chioran Viorica

Grupul Şcolar”C.D.Neniţescu” Baia Mare, jud.Maramureş

rezumat

Pauza de cafea

     

11.50

Proiect online de parteneriat în educaţie „Anotimpurile văzute prin ochi de copii”

invatator Ana Gherghina

Şcoala cu clasele I-VIII nr. 6 Oltenita

rezumat

12.00

"Pământul are febră"

eleve: Trută Andra si Cărbunaru Ana, profesor Niculae Marcela

Liceul Teoretic „Ion Barbu” Bucureşti

rezumat

12.10

"Calculatorul ajuta elevii să se pregateascaă pentru

Testul National de matematică 2007"

elevi ai clasei a VIII-a C (coregrafie) - lider de grup eleva Pavel Georgiana,

profesor coordonator  Bardahan Mihail

Liceul de arta „Hariclea Darclee” Braila, jud. Brăila

lucrare completa

[soft]

12.20

„Atmosfera şi luminile ei”

elevi: Valentin – Adi Lungu, George Dragomir

profesor coordonator Marcela Nicolae

Liceul teoretic „Ion Barbu”, Bucureşti

lucrare completa

12.30

''Rolul Fun Club-ului în formarea personalităţii elevilor''

profesor metodist Alexandrina Zoratti

profesor Mariana Marin

Casa Corpului Didactic ,Bucuresti, Scoala Nr. 152, Uruguay, Bucuresti

rezumat

12.50

"Climat optim pentru desfăşurarea activităţilor educaţionale"

profesori: Ghiţă Florina Lori, Diţu Mirela, informatician: Neacşu Mariana

Colegiul Tehnic „Alexe Marin”, Slatina, Jud. Olt

rezumat

13.00

"Rolul formativ al Proiectului cultural - Literatura şi alte arte"

profesor Anastasia Dumitru

Liceul Teoretic ,,L. Blaga”,  Constanţa

lucrare completa

 13.10

“Salvaţi Semeţii pomi! “

 

profesor Sabina Stănescu

 

SCOALA NR.66

 

rezumat

 13.20

   Pentru o Deltă curată

 

elevi: Medeleanu Ramona Alexandra, Pletea Alina Nicoleta

profesor coordonator   Rodica Mariana Vasilescu

Grupul Şcolar „Electronica Industriala”, Bucureşti

 

rezumat

Vizitarea standurilor experimentale

     
         

laboratorul de chimie (etajul II) - moderatori: Popescu Mariana, Brătan Ştefania

   

9.40

"Compuşi organici naturali"

elev Zaveruc Simona,

profesor coordonator Stefania Bratan

Liceul teoretic „Tudor Vladimirescu”, Bucureşti

rezumat

9.50

"Proteine"

elevi: Costea Alina, Veinea Ana,

profesor Stefania Bratan

Liceul Teoretic”Tudor Vladimirescu”, Bucureşti

rezumat extins

10.00

"Vitamine"

elev Stanescu Georgiana,

profesor coordonator Stefania Bratan

Liceul Teoretic”Tudor Vladimirescu”, Bucureşti

rezumat

10.10

"Degradarea stratului de ozon al Planetei Albastre" 

elevi:  Boboescu Dragoş Pintilie Ionel Stan Nicoleta Gianina,

profesor coordonator: Holban Daniela

Liceul Teoretic Tudor Vladimirescu sector 6, Bucureşti

rezumat

10.20

"Viitorul aparţine energiilor alternative"

elevi Stavar Nicolae, Manescu Stelian, Ibram Diner, Tinca Marian,

profesor coordonator Dumitrescu Dănuşa

Colegiul Tehnic Edmond Nicolau, Bucuresti

rezumat

 10.30

"Astronautica"

 

elev Iordache Cosmin

profesori Simionescu Nina, Ioan N. Radu,

Colegiu National “ Constantin Carabella”, Targoviste

lucrare completa

10.40

"Infrasunetele"

elev Tudor-Alexandru Mesteş,

profesor coordonator Bratu Simona

Liceul Teoretic Jean Monnet, Bucureşti

rezumat extins

10.50

"Fenomene meteo extreme -Tornade"

elevi Nuta Larisa, Gheorghitoiu Mihaela, Dragu Andreea, Dobre Alina,

profesor coordonator Dumitrescu Dănuşa

Colegiul Tehnic Edmond Nicolau, Bucureşti

rezumat extins

11.00

"Interacţiunea factorilor fizici cu sistemele biologice"

elevi Lungu Florin, Toma Cătălin,

profesor coordonator Dănuşa Dumitrescu

Colegiul Tehnic Edmond Nicolau, Bucureşti

rezumat extins

11.10

„Particularităţi ale şcolilor din satele româneşti”

profesor Emilian Popescu

Şcoala Izvorul Rece, comuna Vaideeni, jud. Vâlcea

rezumat

Pauza de cafea

     

11.50

"Constructii de drepte în plan şi proiectii ortogonale "

elevi: Lazar Dan, Oancea Mihai,

profesor coordonator Zamfir Rică

Colegiul National de Informatica Tudor Vianu Bucuresti

rezumat extins

12.00

„La multi ani, Europa”

învăţător Suru Camelia

învăţător Arnăutu  Rozalia

Şcoala cu cls. I-VIII Nr. 1 “Romul Ladea” Oraviţa, CARAŞ-SEVERIN

prezentare

12.10

„Tendinţe europene în managementul calităţii totale” 

profesori Stoenescu Viorica, Ionescu Alina

Colegiul Tehnic “Edmond Nicolau”

rezumat

 12.20

Open the Door to Europe

A Multicultural Project

Aureliana Grama

Raluca Alexandra Herăscu

 

Şcoala cu cls. I-VIII, nr. 64 - „Ferdinand I”,

(Şcoala cu cls. I-VIII, nr. 148 –„G. Călinescu”

rezumat

12.30

"Sisteme disperse- Fenomene fizice"

elevi Oproiu Teodora, Matei Andreea, profesor coordonator Dumitrescu Danusa

Colegiul Tehnic Edmond Nicolau,

Bucureşti

rezumat

12.40 

Protecţia mediului

 

elevi Olteanu Alina, Popovici Alexandru, Ionita Mihaela, Alecu Mihai

profesor coordonator Dumitrescu Dănuşa

Colegiul Tehnic Edmond Nicolau, Bucureşti

 

lucrare completa

 12.50

Educaţie pentru prezent şi viitor

 

elev Tiberiu Denes,

profesor coordonator Doina Mateiciuc

Liceul Teoretic Eugen Lovinescu Bucuresti

lucrare completa

 13.00

O şcoală posibilă

profesor Eugenia Turcu

GS Transporturi Auto, Craiova

lucrare completa

 13.10

Din tainele Universului

 

elevii Mihai Miruna Mihaela, Ioniţă Marian Vlad Ştefan

profesor coordonator Mihaela Vâjâitu

Colegiul Tehnic “Media”,Bucureşti

 

lucrare completa

13.20 

Alimentele si energia

 

elevi  Bute Veronica, Darie Dan Ion si Nitu Alexandru Cristian,

profesor coordonator   Rodica Mariana Vasilescu

Grupul Şcolar „Electronica Industriala”, Bucureşti

rezumat

Vizitarea standurilor experimentale

     

laboratorul de bilogie (etajul I) - moderatori: Pârtoacă Elena, Alina Avramescu

   

 9.40

Particularităţi ale asimptotelor

elevi: Melnic Nicoleta,Tănăsescu Cezara

profesor coordonator Adriana Stanciu

Colegiul National  “Matei Basarab” Bucureşti

lucrare completa

 9.50

Studiu de cercetare – utilizarea calculatorului in scoala bucuresteana

prof. Liliana Violeta Constantin

Inspector Livia Dinica

 

Colegiul National Elena Cuza

   ISMB

rezumat

 

10.00 

Internetul – armă impotriva încalizirii globale

elev Surdu Alexandru,

profesor coordonator Dumitrescu Dănuşa

Colegiul Tehnic Edmond Nicolau, Bucureşti

rezumat

 

 10.10

Fenomenele optice din viaţa cotidiană

 

elevi Bodea Alexandra, Ciuvar Florina,

 Dumitraş Doru,

profesor coordonator Cornelia Aniţaş

 

Liceul Teoretic “Emil Racoviţă”Baia Mare

 

rezumat

 

 10.20

Manager de Fisiere

elev Dinu Razvan-Ionut

C.N. Constantin Carabella Targoviste

lucrare completa

 10.30

Proiectarea aplicaţiilor interactive PowerPoint

 

profesor Emilia Păuşan

 

Liceul Teoretic”Tudor Vladimirescu”, Bucureşti

 

lucrare completa

 10.40

Invăţarea activă a noţinilor de optică geometrică cu ajutorul posterelor

elev Dumitraş Doru

profesor coordontor  Cornelia Aniţaş

 

Liceul Teoretic “Emil Racoviţă” Baia Mare,

 

rezumat

 

10.50 

Cate ceva despre ciocniri – Punct terminus: Terra

 

elevi Ilie Raluca, Visenescu Oana

profesor coordonator Obreja Camelia

 

Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr”, Bucureşti

 

rezumat

 

11.00 

Un documentar de scurt metraj despre bomba atomica...

elev Baciu Elena Alexandra,

profesor  Liliana Violeta Constantin

 

Colegiul National Elena Cuza, Bucureşti

 

rezumat

 

11.10

Matematici distractive

profesor Onu Constantin

Grup Scolar Agricol  "Jacques M.  Elias", Sascut, jud. Bacau

rezumat

Pauza de cafea

     

11.50 

Calculatorul - startul pentru o societate a cunoasterii

profesor  Liliana Violeta Constantin

 

Colegiul National Elena Cuza, Bucureşti

 

rezumat

 

12.00 

Elemente de fizica cuantica

 

elevi: Niculescu Mirela, Araiman Dan

profesor coordontor Liliana Violeta Constantin

Colegiul National Elena Cuza, Bucureşti

 

rezumat

 

 12.10

Literatura, arta si fizica-intr-o lectie transdisciplinara

 

profesor  Liliana Violeta Constantin

 

Colegiul National Elena Cuza, Bucureşti

 

rezumat

12.20 

Scoala intr-o pagina web...

 

elevi: Despa Dan, Pesclevi Laura,

profesor coordonator: Liliana Violeta Constantin

 

Colegiul National Elena Cuza, Bucureşti

 

rezumat

 12.30

E-portofoliul Vasile Alecsandri - actualitatea scriitorului– instrument e-learning de realizare a (re)lecturii creatoare

elevi: Simona Ilaş, Veronica Cornea

profesor coordonator  Elena Mănucă

Şcoala Normală „ Vasile Lupu”, Iaşi

lucrare completa

12.40 

Flower Power

profesor Monica Popa

Liceul Teoretic”Tudor Vladimirescu”, Bucureşti

lucrare completa

12.50 

Creatia eminesciana, o provocare a lumii contemporane

elevi Ion Emilia Graţiela, Pîrvu Alexandru Ionuţ

profesor coordonator: Creţa Simina

Liceul Teoretic”Tudor Vladimirescu”, Bucureşti

lucrare completa

13.00

"Razboiul din Vietnam" 

elevi: Gheorghe Claudiu-Adrian, Stancila Teodor-Gabriel, profesor coordonator Pirotici Constanţa

Liceul Teoretic „Tudor Vladimirescu, Bucureşti

rezumat

13.10 

Izotopii si eliminarea deseurilor radioactive

invatator  Stan Mariana

 

Scoala nr. 4 Pitesti

lucrare completa

13.20 

Poluarea aerului şi sănătatea noastră

 

elevi: Breazu Florin, Coman Monica, Constantin Andrada, Niţescu Alina,

Vidroiu Andreea

profesor coordonator  Rodica Stănescu

 

Grup Şcolar „Armand Călinescu” Piteşti

 

lucrare completa

Vizitarea standurilor experimentale

     
         

sala 1.4, etajul I - moderatori: Nicolescu Antonia, Timofte Maricel

   

 9.40

Dimitrie Cantemir spirit enciclopedic românesc în universalitate

elevi Barbu Camelia si Mohorea Laura

profesor coordonator Lazarov Gabriela

 

 

Liceul Teoretic “Tudor Vladmirescu”, Bucureşti

rezumat

 

9.50 

Mircea  Eliade sau un spirit român al amplitudinii în cultura universală 

elevi: Badea Denisa si Costache Marina

profesor coordonator Gabriela Lazarov

 

Liceul Teoretic “Tudor Vladmirescu”, Bucureşti

rezumat

 

10.00 

Jurnalismul on-line - oportunităţi de dezvoltare a competenţelor cheie şi a stilurilor de învăţare ale elevilor capabili de performanţă

elevi: Sergiu Tanasă, Horia Mărgărint Curteanu, Simona Ilaş

profesor coordonator  Elena Mănucă

 

 

Şcoala Normală „ Vasile Lupu” Iaşi

 

lucrare completa

 10.10

Liricul. Abordare din perspectiva utilizării TIC

elev Curteanu Horia Mărgărint

profesor coodonator Archip Mihaela

Şcoala cu clasele I-VIII Leţcani, judeţul Iaşi

lucrare completa

 10.20

Legaturi misterioase

elev Tiberiu Denes,

profesor coordonator Doina Mateiciuc

Liceul Teoretic Eugen Lovinescu Bucuresti

lucrare completa

10.30 

Educarea spiritului de echipa –premisă a integrării sociale

profesor Maria-Monica Iliescu

 

Liceul Teoretic “Tudor Vladmirescu”, Bucureşti

lucrare completa

10.40 

Alocare statică si dinamica

elev Buzilă Adina-Ioana

profesor coordonator: Zamfir Mihaela

 

Liceul Teoretic “Tudor Vladmirescu”, Bucureşti

lucrare completa

 10.50

Liceu-cimitir al tineretii mele?

profesor Mihalache Gabriela

 

Liceul Teoretic “Tudor Vladmirescu”, Bucureşti

rezumat

11.00 

Amintiri depre viitor

 

elevi  Ion Marius , Pintilie Ionel Gabriel,  Iancu Alexandra, Badea Gabriela , Vasile Alexandru , Lascae Alexandru, Stan Gianina, Rontescu Ioana, Andreea Ionita, Andreca Dana

profesor coordonator: Radescu Valentina

Liceul Teoretic “Tudor Vladmirescu”, Bucureşti 

rezumat

Pauza de cafea

     

 11.50

Omul din Neandertal

 

elev  Florea Cristina

profesor coordonator Doroteea Mircea  

Liceul Teoretic “Tudor Vladmirescu”, Bucureşti

lucrare completa

12.00 

Printesa din Peru

elev Constantinescu Loredana – Georgiana

profesor coordonator: Mircea Dorotheea

Liceul Teoretic “Tudor Vladmirescu”, Bucureşti

lucrare completa

12.20 

Aplicaţia de asistenţă interactivă MSWord 2003

profesor Zamfir Mihaela

Liceul Teoretic “Tudor Vladmirescu”, Bucureşti

lucrare completa

 12.30

Campul magnetic

elevi: Rusu Camelia, Mavrodin Vlad

profesor coordonator Mihaela Zamfir

 

Liceul Teoretic “Tudor Vladmirescu”, Bucureşti

lucrare completa

12.10 

Motoare care folosesc drept combustibil si apa

elev Serban Alexandru,

profesor coordonator Maricel Timofte

Liceul Teoretic “Tudor Vladmirescu”, Bucureşti

lucrare completa

12.50 

Les Chateaux de la Loire

 

elevi: Bulugeanu Catalina, Ciornei Anda,

Grigore Maria, Iacob Marina, Ilie Alexandra, Nistor Alexandra, Schidu Alina, Sterea Angela,Vlad Georgiana

profesor coordonator Nicolescu Antonia

 

Liceul Teoretic “Tudor Vladmirescu”, Bucureşti

rezumat

 13.00

Relaxarea

elev Cretu Ana

 profesor coordonator Onu Carmen

 

Liceul Teoretic “Tudor Vladmirescu”, Bucureşti

rezumat

13.10 

Şcoală fară violenţă - oraş liniştit  popor civilizat

elevi: Chioveanu Alexandru Constantin Dinu George Ştefan

profesor  coordonator  Ştefureac Crina

 

Grup Şcolar de Construcţii Montaj "Mihai Bravu"

lucrare completa

13.20 

Bucureşti – ţara lacurilor

 

elevi Apostol Marius Alexandru, Căpraru Marius Iulian, Herea Eduard Gabriel

profesor  coordonator  Ştefureac Crina

Grup Şcolar de Construcţii Montaj "Mihai Bravu"

lucrare completa

Vizitarea standurilor experimentale

     
     

sala 1.6 - moderatori: Nicolescu Floarea, Popa Monica

9.40

“LabVIEW prin exemple”

profesori: Emilia Păuşan, Maria-Monica Iliescu

Liceul Teoretic “Tudor Vladimirescu”, Bucuresti

lucrare completa

 9.50

Să călătorim împreună prin  Bucuresti

invatatori Popescu Coca, Gheorghe Iolanda

Dumitru Mărioara

Scoala nr.49 Bucuresti

lucrare completa

 10.00

Sindromul  Down  in Romania

elevi Isabella Iacinschi, Mihaela Ion

profesor coordonator Mona Palada

Liceul Teoretic „Jean Monnet”, Bucureşti

lucrare completa

 10.10

Superfurtuni

elevi Catinca Leu şi Diana Răican,

profesor coordonator Mona Palada

Liceul Teoretic „Jean Monnet”, Bucureşti

lucrare completa

 10.20

Culegerea noastra de analiza,

rezultatul unui proiect colaborativ

eleva Diana Mărunţelu

prof. dr. Adela-Luciana Sîrbu

prof. metodist Floarea Nicolescu

 

Liceul Teoretic “Tudor Vladmirescu”, Bucureşti

rezumat

 10.30

Urmari ale celor doua razboaie mondiale

elevi: Ion Emilia Gratiela, Pîrvu Alexandru Ionut

profesor coordonator Pirotici Constanta

Liceul Teoretic “Tudor Vladmirescu”, Bucureşti

lucrare completa

 10.40

Resurse ale e-learning-ului în cadrul didacticii lecturii.

I.L.Caragiale – dramaturg-CD multimedia

elevi: Curteanu Horia-Mărgărint, Luca Oana- Roxana

profesor coordonator  Elena Mănucă

 

Şcoala Normală “ Vasile Lupu”-Iaşi

 

lucrare completa

 10.50

Forta de frecare

 

elevi: Berindei Teodor, Gurau Alexandru, Marin Radu, Runceanu Sorin,

profesor coordonator Marinela Ruset

Liceul Teoretic “Stefan Odobleja”, Bucuresti

 

rezumat

 11.00

Numărul de aur

profesor Salidim Daniela

 

profesor Salidim Denis

Liceul Teoretic “Tudor Vladmirescu”, Bucureşti

Liceul Teoretic “Jean Monnet” Bucureşti

lucrare completa

Pauza de cafea

     

 11.50

Haosul - fenomen impredictibil

 

elevi: Grancea Claudia, Nastase Adriana, Vasilescu Adelina,

profesor coordonator Marinela Ruset

Liceul Teoretic “Stefan Odobleja”, Bucuresti

rezumat

 12

Sistemul planetar

 

elevi: Mihai Ana-Simona, Oceanu Alexandru, Sanda Andreea, Tomosoiu Sergiu,

profesor indrumator Marinela Ruset

 

Liceul Teoretic “Stefan Odobleja”, Bucuresti

rezumat

 12.10

Teoria haosului

elevi: Marcu Simona, Stanciulescu Anda,

profesor indrumator: Marinela Ruset

 

Liceul Teoretic “Stefan Odobleja”, Bucuresti

rezumat

 12.20

Universul

elev Gutu Marius,

profesor indrumator Marinela Ruset

 

Liceul Teoretic “Stefan Odobleja”, Bucuresti

rezumat

 12.30

Gri sau negru?...Mai bine Bacovia!

elev  Constantinescu Loredana

profesor coordonator Mihaela Rusu

 

Liceul Teoretic “Tudor Vladmirescu”, Bucureşti

rezumat

12.40 

„Mircea Eliade - un spirit al intregului si

un spirit pentru totalitate”

elev Cretu Ana

profesor coordonator Rusu Mihaela

 

Liceul Teoretic “Tudor Vladmirescu”, Bucureşti

rezumat

12.50 

„Zburatorul”-metafora umana a spiritualitatii

profesor Mihaela Rusu

 

Liceul Teoretic “Tudor Vladmirescu”, Bucureşti

rezumat

 13.00

Planeta Pământ

profesor Simona Drăgut

Liceul “Lumina” Bucureşti

lucrare completa